Legendás kalózok és hajórablásaik
2006.07.24. 13:20
Legendás kalózok és a hajórablások aranykora ...
Afrika nyugati partjainál, illetve a dél-ázsiai szorosokban több kereskedelmi hajó és legénysége van jelenleg is kalózok fogságában. A kalóztámadások kapcsán utánajártunk, milyen történeti előzményekre tekinthet vissza a mára már nemzetközivé vált hajórablás. A múlt valóságos kalózai kemény és könyörtelen rablók és gyilkosok voltak, akiket kortársaik mocskos beszédük és erősen ittas állapotuk alapján könnyen beazonosítottak.
Fosztogató hajós népek, verekedő matrózok, tudós asztaltársaság
425 éve ért véget Francis Drake világ körüli útja
Gótok, vikingek, kalózok Eu-ben
Tengerre száll a legnagyobb viking hajó
Ókori kalózok török vizeken
Kalózhajót találtak Walesben
Kalóztitkok nyomában
A kalózadmirális nyomában
A polinéz szigetvilág népei hamar felismerték, hogy Kaliforniában rabolt hajókkal könnyen lecsaphatnak a partmenti településekre, majd azokat végigfosztogatva a tengeren viszonylag gyorsan el is menekülhetnek.
A Középbirodalom korának végét, az egyiptomi civilizáció egyik legkomolyabb pusztítását, a kalózoknak tartott tengeri népekhez köti a történetírás.
I.e. 67-ben Julius Caesar anatóliai kalózok fogságába esett és csak váltságdíj fejében szabadult. Bosszúból triumvir-társával, Pompeius-szal végleg megtisztították a Földközi-tenger medencéjét az akkorra már mindennemű kereskedelmet lehetetlenné tévő kalózoktól.
A késő antikvitás leghíresebb fosztogatói az ír kalózok voltak, akik még Szent Patrikot is foglyul ejtették és eladták rabszolgának. 937-ben vikingekkel, skótokkal, piktekkel és velsziekkel szövetkezve megtámadták Angliát, ám Athelstan király sikerrel verte vissza őket.
A középkor legismertebb kalózfigurái a viking illetve az arab hajósok közül kerültek ki. A skandináv kalózoknak is nevezett vikingek a 9-10. században fosztogatták végig Észak-Európát és a Brit-szigeteket. Az 1212-es gyerekek keresztes hadjárata során pedig arab kalózok vállalták a sereg szentföldi kalauzolását, de ehelyett inkább eladták a gyerekeket rabszolgának.
A reneszánsz London kulcsfigurái
Drake kapitány: egyeseknek
szabadsághős, másoknak terrorista
A XVI-XVII. századi London kereskedelmi életének kulcsfigurái a hajósok, és a velük üzleti kapcsolatra lépő kalózok lettek. Az állam kifejezetten pártolta a kalózok tevékenységét, hiszen a zsákmányok után jelentős állami adót zsebelhetett be. A korban matrózkocsmai verekedés és a tudományos vetélkedés világa sem állt oly messze egymástól: a Hableány nevű kocsma egyszerre törzshelye kalózoknak, költőknek és színészeknek, de asztaltársaságukban találjuk Francis Bacon filozófust, a királynő kegyenceként ismert hadvezért, Essex grófját, a lovagi rangra emelt kalózvezért, Francis Drake-et is. Shakespeare barátja és kortársa, a divatos színpadi szerző és kalandor életformát kedvelő Christopher Marlowe még személyesen is felcsapott kalóznak 3 évig Sir Francis Drake oldalán, és több sziget kifosztásánál is vezető szerepet játszott, miután egy kocsmai verekedésben a rektort zsebkésével hasba szúrta.
A történelem margóján: kalózok a periratokban
Kiből lett kalóz?
Az 1700 és 1715 között (a kalózok aranykoraként ismert időszakban) bíróság elé állított kalózok listájának tanulmányozásából kiderül, hogy a kalózok 90%-a korábban hajósként kereste kenyerét. Leginkább azért váltak kalózzá, mert
- kirúgták őket a Királyi Tengerészettől (Royal Navy),
- vonzotta őket a könnyed életforma és a gyors meggazdagodás reménye,
- kereskedelmi hajón szolgálva önként vagy kényszer alatt csatlakoztak a hajórablókhoz.
Pályafutás az akasztófa árnyékában
Kikötői népség
Nem olyan meglepő, hogy Anglia legnagyobb és legforgalmasabb kikötője, London bocsátotta ki a legnagyobb számban a kalózokat. 1700-ig Anglia és a gyarmatok minden kalózokkal kapcsolatos jogi ügyét a londoni admiralitás legfelsőbb bírósága tárgyalta: az elfogott kalózokat visszavittek Londonba és Newgate vagy Marshalsea börtönébe zárták, mielőtt megkezdődött tárgyalásuk az Old Bailey-n. 1700 után a tengerentúli bíróságok szava lett döntő: sok kalózt ítéltek el és akasztottak fel Boston, Charleston, Williamsburg, Nassau és Jamaica bíróságai is.
Kivégző dokk
A londoni Execution Dock a Temze északi partján négy évszázadon keresztül szolgált kalózok kivégzések helyszíneként. Manapság a The Captain Kidd kocsma épp az egykori hajórablók akasztófáira néz, ahol napokig függesztették az elítélt kalózokat a kikötőkbe érkező hajók legénységének figyelmeztetésére. A kivégzett kalózok hulláinak tartósítását kátránnyal biztosították, majd az akasztás utáni harmadik dagály érkeztével a holttestet jeltelen sírba helyezték, vagy sebészek számára vitték el boncolásra. A kivégzett bűnözők boncolására még VIII. Henrik adott utasítást, de elítéltek esetében a 18. századig napi gyakorlat maradt Angliában.
A kivételes és a tömegtermék: kalózok minden mennyiségben
Low kapitány elhagyja
süllyedő hajóját
Szadista kalózok
A történelem legkegyetlenebb kalózaként számontartott Edward Low kapitány Westminsterből származott. Az 1720-as években végigfosztogatta az Atlanti-óceán két partját. A szadista hajlamairól ismert brit kalóz az áldozatok orrát, fülét, ajkát tartalmazó gyűjteménnyel rendelkezett. Soha nem jutottak nyomába, de feltételezhető, hogy Brazíliában hunyt el.
Kalóz csajok
A Londonból származó Mary Read katonának öltözve jutott be a flandriai seregbe. Férfinek álcázva tengerre szállt, majd Calico Jack Rackam kalózhajójának fogságába esett. A kalózok között ismerte meg Anne Bonny-t, akivel számos karibi felfedezőúton vettek részt mielőtt Jamaica-ban fogságba estek. A kalózhajó legénységének férfi tagjait felakasztották, de a terhes Mary Read és Anne Bonny kivételt jelentett, mindkettőjüket felmentették. A tárgyalás után Mary lázas lett, majd a börtönben meghalt.
Kalóz besztszellerek
Az első kalózos besztszellert 1724-ben Londonban adta ki a Szent Pál katedrális melletti Charles Rivington könyvkereskedés. A leghírhedtebb kalózok története (A General History of the Most Notorious Pyrates) azonnal sikerkönyv lett és minden évben újra kiadták. A Charles Johnson kapitány nevével fémjelzett munka kalózok tárgyalásainak leírásán, kalózokkal készült interjúkon, újsághíreken, valamint hajósok elbeszélésein alapult. A könyv írók, drámaszerzők, filmrendezők nemzedékeit inspirálta. Robert Louis Stevenson Kincses szigete és J. M. Barry Pán Péter története sokat köszönhetett a korábban tévesen Defoe-val azonosított Johnson kapitány kalóz élettörténeteinek.
A kalózok mozgóképen
A népszerű ábrázolások szerint a kalózok általában könnyen felismerhetők öltözködésükről és beszédmódjukról. Ez a mai elképzelés azonban meglepően újkeletű, és csak a Kincses sziget 1950-es filmes feldolgozása óta jellemző. A kalózok mozgóképes népszerűségét a Karib-tenger kalózai című film alapozta meg, amelynek jelenleg már a második és harmadik része készül.
|